Praca kierowcy ciężarówki wydaje się ekscytująca i pełna wyzwań, ale należy pamiętać, że wiąże się również z ogromną odpowiedzialnością. Chcąc zostać kierowcą zawodowym, trzeba spełnić odpowiednie wymogi oraz zapoznać się z najważniejszymi zasadami tej pracy. Oto kilka, o których warto pamiętać w każdej sytuacji.
Jak zostać kierowcą ciężarówki?
Kierowca ciężarówki to zawód regulowany, zatem, aby nim zostać, trzeba uzyskać uprawnienia. Kandydat na to stanowisko musi posiadać prawo jazdy kategorii C. Na kurs przyjmowane są osoby, które ukończyły 21 lat i posiadają już prawo jazdy kategorii B. Rozpoczynają one od szkolenia teoretycznego. Uczestnicy uzyskują wiedzę np. jak się przygotować do kontroli ITD lub jak reagować w sytuacji zagrożenia życia, będąc w trasie. Następnie rozpoczyna się część praktyczna.
Zwieńczeniem kursu jest egzamin państwowy – aby uzyskać prawo jazdy, trzeba zdać zarówno teorię, jak i praktykę. Zainteresowani mogą także zdobyć prawo jazdy C+E, które zwiększa szansę na otrzymanie dobrej pracy. Warto jednak pamiętać, że za kurs i egzamin najczęściej trzeba zapłacić z własnej kieszeni. Obecnie całkowity koszt wynosi kilka tysięcy złotych.
Jak wygląda praca kierowcy ciężarówki?
Każdy kierowca ciężarówki musi przestrzegać nie tylko przepisów ruchu drogowego, lecz również standardów obowiązujących w firmie, która go zatrudnia. Kandydaci na kierowców zostaną zapoznani z regulaminem wewnątrzzakładowym.
Sama praca za kierownicą polega na przewożeniu powierzonego mienia z punktu A do punktu B w wyznaczonym czasie. Coraz częściej kierowcy ciężarówek pracują nie tylko w granicach Polski, lecz również przewożą towary do państw trzecich. Wiele zależy jednak od specyfiki branży oraz samej umowy, jaką kierowca podpisze z pracodawcą.
Ile zarabia kierowca ciężarówki?
Zarobki kierowców ciężarówek wahają się w przedziale od 4 000 do nawet 10 000 zł brutto. Ostateczna kwota uzależniona jest od wielu czynników, w tym między innymi:
- premii uznaniowej,
- dodatkowych benefitów pracowniczych,
- ilości przepracowanych w danym miesiącu godzin wraz z godzinami nadliczbowymi,
- ilości przepracowanych godzin w porze nocnej.
Warto mieć na uwadze, że kierowcy jeżdżący w trasy zagraniczne często zarabiają znacznie więcej, niż kierowcy krajowi. Zawód kierowcy ciężarówki nie jest przez prawo uznawany za zawód wysokiego ryzyka, ale obecnie wiele firm wypłaca swoim pracownikom dodatki za wykonywanie obowiązków w trudnych warunkach. Nie jest tajemnicą, że wielodniowe trasy są dla organizmu dużym wyzwaniem.
Kto może zostać kierowcą ciężarówki? Czy zmiana branży jest opłacalna?
Wynagrodzenie kierowców ciężarówek zachęca do tego, aby zmienić branżę, zwłaszcza jeśli lubimy podróżować samochodem, pokonując dalekie odległości. Niemniej jednak z pewnością nie jest to zawód dla każdego. Zanim zasiądziemy za kierownicą, zostaniemy skierowani na badania dopuszczające do wykonywania pracy.
Osoby z wadą wzroku, problemami neurologicznymi czy niektórymi schorzeniami laryngologicznymi mogą nie otrzymać zezwolenia lekarza na pracę w trudnych warunkach. Warto więc w pierwszej kolejności sprawdzić, czy spełniamy podstawowe wymagania dotyczące zdrowia fizycznego oraz psychicznego. Jeśli tak, to możemy rozważyć udział w kursie na prawo jazdy. Pamiętajmy, że od podjęcia ostatecznej decyzji do podjęcia pierwszego zatrudnienia jako kierowca ciężarówki zwykle mija od kilku do kilkunastu miesięcy.